Aydem Eşit Hayat

Aydem Enerji’de; kadınların ve erkeklerin, kız ve oğlan çocuklarının hak, kaynak ve fırsatlardan tam ve eşit biçimde yararlanmaları, hayata dair sorumlulukları eşit bölüşmeleri gerektiğine inanıyoruz. Kadınların toplumsal ve ekonomik hayattaki varlığının güçlenmesini ve iş gücüne katılım oranının artmasını istiyoruz.

Çeşitlilik ve kapsayıcılık alanındaki toplumsal cinsiyet eşitliği odaklı çalışmalarımızı, “Aydem Eşit Hayat” inisiyatifimizle sürdürüyoruz. 2020 yılında faaliyetlerine başlayan Aydem Eşit Hayat inisiyatifimiz, farklı şehirlerdeki grup şirketlerimizde çalışan Aydemlilerden oluşan gönüllü ekibi ile Yönetim Kurulu’nun tam desteğini alarak, şirketlerimizdeki kültürün, organizasyonun, eğitimlerin, işe alım süreçlerinin, fiziki şartların, şirket içinde ve dışarıya verilen mesajların toplumsal cinsiyet eşitliği yaklaşımıyla dönüşümü için çalışmalarını sürdürüyor.

Her ay düzenlediğimiz çevrim içi buluşmalarla toplumsal cinsiyet eşitliği kavramlarını farklı pencerelerden ele alıyor; değerli akademisyenler, aktivistler, iş insanlarıyla bir araya geliyoruz.

Periyodik iletişim çalışmalarımızla farkındalık artıcı içerikleri çalışanlarımızda paylaşıyor, tüm faaliyet alanlarımızda bu mesajlara yer veriyoruz. Tüm pazarlama ve iletişim faaliyetlerimizde çeşitlilik, kapsayıcılık hassasiyetiyle çalışıyoruz.

Tüm Aydemlilerin toplumsal cinsiyet eşitliği farklındalığını yükseltmek üzere, Aydem Akademi bünyesinde yetiştirdiğimiz gönüllü eğitmenlerimiz eşliğinde eğitimler düzenliyoruz. 30 gönüllü eğitmenimizin dijital sınıf düzeninde gerçekleştirdikleri zorunlu eğitimlerle 1 yılda bini aşkın kişiye ulaştık.

Yetenek Yönetimi ve İnsan Kaynakları Müdürlerimiz için Aydem Eşit Hayat yaklaşımımız kapsamında hazırlanan eğitim ve atölye içeriğiyle mülakat süreci eğitiminde cinsiyet eşitliği, çeşitlilik, kapsayıcılık aktarılıyor. Tüm liderlerimiz ve yöneticilerimiz bilinçsiz önyargılar, çeşitlilik, kapsayıcılık ve eşitlik atölyelerine katılıyorlar.

Eşit Dil Sözlüğü

Dilimizde yer etmiş, farkında dahi olmadığımız cinsiyetçi söylemleri değiştirmek, toplumsal cinsiyet eşitliğinin önündeki en büyük engellerden biri olan cinsiyetçi söylemlerin karşısında durmak için bu kelimelerin karşısına cinsiyetsiz, kalıp yargılardan arınmış karşılıklarını koyarak “Eşit Dil Sözlüğü” çalışmamızı hayata geçirdik. Ayrımcı tüm cinsiyetçi kalıplar, şirket politikamız kapsamında e-posta yazışmalarımızda ve ofis programlarımızda artık “engelli kelime” listesinde yer alacak ve cinsiyetçi söylem otomatik olarak sistem tarafından düzeltilecek. Eşit Dil Sözlüğü’nü incelemek için tıklayın.

Aile İçi Şiddetle Mücadele 

Sabancı Üniversitesi’nin SU Gender ve TÜSİAD ile yürüttüğü “İş Dünyası Aile İçi Şiddete karşı” programına katılarak “Aydem Enerji Aile İçi Şiddetle Mücadele” prosedürümüzü yayınladık. Destek programı kapsamında çalışanlarımızın 7/24 danışabilecekleri hukuki ve psikolojik danışma hatları kurduk. Prosedürümüzü incelemek için tıklayın.

Bu hassas süreçte, şiddete maruz kalan çalışanlarımızla doğru iletişim kurulabilmesi ve şiddetin tanımlanabilmesi için tüm insan kaynakları ekibi ve yöneticilere Sabancı Üniversitesi ile birlikte şiddeti tanımlama eğitimleri düzenledik.

Perakende şirketlerimiz aracılığıyla müşterilerimizin kadına yönelik şiddetle ilgili farkındalık sağlaması amacıyla elektrik faturalarımıza Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Acil Yardım Hattı’nın iletişim bilgilerini içeren özel tasarımlar yerleştirdik. Aydın, Denizli, Muğla, İzmir, Manisa’da bulunan 5.5 milyon müşterimize dağıtılan elektrik faturalarının arka yüzünde "Kadının Yanında, Şiddetin Karşısındayız. İ­htiyaç duyarsanız Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Ev İçi Şiddet Acil Yardım Hattı’nı (0212 / 0549 656 96 96) arayarak destek isteyin!" mesajı yer alıyor.

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu ile birlikte bir dayanışma projesi başlattık.  Şiddete maruz kalan kadınların ihtiyaç duymaları durumunda acil durum hatlarından faydalanabilmesi için şirketteki akıllı telefonlarımızı federasyona bağışlıyoruz.

Aydem Enerji olarak, İş Dünyası Ev İçi Şiddete Karşı (BADV) projesi kapsamında katılımcı şirketlerin birbirleriyle kurdukları iletişimi, birbirlerinden aldıkları ilhamı, süreçteki deneyimleri ile edindikleri bilginin paylaşımını artırmak, iyi uygulamaları yaygınlaştırmak hedefiyle oluşturulan “Ev İçi Şiddete Karşı Şirketler Ağı”nın da aktif bir üyesiyiz.

Kadının Güçlenmesi Prensipleri (WEPs) 

2021 yılında Aydem Enerji ve grup şirketlerimiz ile Birleşmiş Milletler Kadının Güçlenmesi Prensipleri’nin (Women’s Empowerment Principles-WEPs) imzacıları arasına girmeye hak kazandık. Kadınların hayatın her alanında ve her seviyesinde varlığını güçlendirmek üzere faaliyette bulunacağımızı ve WEPs’e bağlı kalacağımızı CEO’muz İdris Küpeli’nin bizzat imzaladığı mektubumuz ile taahhüt ettik. Şirket profilimiz.

Hedef Toplumsal Cinsiyet Eşitliği 

İş dünyasında kadınların temsilini ve liderliğini artırmak için UN Global Compact’in üçüncü kez hayata geçirdiği Hedef Toplumsal Cinsiyet Eşitliği (Target Gender Equality) programının yeni döneminde Aydem Eşit Hayat inisiyatif üyelerimizle biz de katılımcıyız. 52 ülkede eş zamanlı yürütülen Program 2023 yılının Mart ayına kadar sürecek; üst yönetimde kadın sayılarını artıracak hedefler belirlemesine ve hedeflere ulaşılmasına yönelik çalışmalar yapılacak.

Çeşitli sebeplerle iş dünyasından kopan kadın profesyonellerin işe dönüşlerini kolaylaştırmak üzere kurulan Yeniden Biz Derneği’nin kurumsal üyesiyiz.